top of page

KANADA'YA NASIL GELİRİM?

Canada

GÖÇMENLİK İLE İLGİLİ BİLGİ ALIRKEN

Bu soruyu başka bir göçmene sorduğunuz zaman düşünmeniz gereken ilk şey göçmenliğin kişiye veya aileye özel bir tecrübe olduğu, ve aile yapıları, ekonomik donanımları, eğitim ve iş tecrübeleri, İngilizce ve/veya Fransızca dillerine ne kadar hakim oldukları gibi faktörlere göre değişkenlik göstereceğidir. Kanadayı sevmek, alışmak, sisteme dahil olmak, iş bulmak, işini değiştirmek, yaşayacağımız yeri seçmek; özetle yaşam ile ilgili her şey aslında geçmişiniz ile ister istemez bir köprü kurar.Kanada’ya gelince bunca yaşanmışlıkları unutmak ve kültür ve düşünce biçimini bir çırpıda değiştirmek gerekmediği halde, esnek olmamak ve yeni bir sisteme, yaşam ve düşünce biçimine alışmaya gayret etmemek uyum sağlamanızı geciktirir , bu da aradığınızı bulmakta zorlanmanıza neden olabilir. Bu yolculukta sizin tecrübeleriniz hep size ait  olacak ve  hep farklı kalacaktır. 

IMMIGRATION STAMP.jpg

Kanada Göçmenlik Programları

Kanada'ya gelmek için çok sayıda program vardır. Kanada, göçmenliğe sıcak yaklaşan, bu konuyu ekonomik ve sosyal gelişme, nüfus olarak gençleşme ve dünya ülkeleriyle ekonomik, ticari ve dostluk ilişkileri geliştirmeye yarayan bir fırsat olarak değerlendiren bir ülkedir. Konu ile ilgili kanunlar ve kararlar Federal Yönetimin sorumluluğundadır. 

Kanada değerli doğal kaynakları, büyük yüzölçümü, ekonomik & eğitim seviyesi ve insan haklarına ve düşünce özgürlüğüne saygısı, paylaşımcı, çok sesliliği ve çok renkliliği öne çıkaran kültürü ile bütün dünyada artan bir ilgi ile izlenmektedir.

Image by Tingey Injury Law Firm

Neden Denetleme ve Düzenleme:

Kanada'ya yeni gelenlerin çoğu için profesyonel bir göçmenlik veya vatandaşlık danışmanıyla çalışmak daha iyi bir geleceğe doğru atılmış bir adımdır. Bu kadar çok insana yardım eden, kendi kendini düzenleyen bir mesleğe ait olmak bir ayrıcalıktır. Bu ayrıcalık, bir göçmenlik ve vatandaşlık danışmanından talep edilen mesleki ve etik yükümlülükleri bilme ve yerine getirme sorumluluğunu da beraberinde getirir.

Birlikte çalışmayı seçmeyi düşündüğünüz danışmanın lisanslı, denetlenen ve sürekli eğitim alan profesyonel birisi olup olmadığını asadaki linkten öğrenebilirsiniz.

https://college-ic.ca/

Geçici Oturum Programları

Kanada Egitim Danismanligi

Service Name

Describe your service here. What makes it great? Use short catchy text to tell people what you offer, and the benefits they will receive. A great description gets readers in the mood, and makes them more likely to go ahead and book.

Kanada Gocmenlik Danismanligi

Service Name

Describe your service here. What makes it great? Use short catchy text to tell people what you offer, and the benefits they will receive. A great description gets readers in the mood, and makes them more likely to go ahead and book.

Kanada Ogrenci Vizeleri

Service Name

Describe your service here. What makes it great? Use short catchy text to tell people what you offer, and the benefits they will receive. A great description gets readers in the mood, and makes them more likely to go ahead and book.

Geçici Oturum Programları

Bu programlar isminden de anlaşılacağı üzere belli bir süre sonunda, ziyaretinizin amacını oluşturan iş/işlem/program bittiğinde ülkenize dönmeniz beklenen programlardır. Geçici Oturum olarak başlayan bazı programlar, daha sonra gerekli diğer koşullar da yerine getirilse Daimi Oturuma doğru bir adım olabilir.

Beautiful turquoise waters of Moraine la
College Students
People Working in Open Office

Ziyaretciler

Turizm amaçlı gezi ve seyahatler ile kısa dönemli iş ziyaretleri içindir. 

Yeşil pasaport sahipleri de dahil, Kanada'ya yapılacak geziler için Ziyaretçi Vizesi almak zorunludur

Öğrenciler


Eğitim vermesi onaylanmış bir kurumda 6 aydan uzun bir programa kabul edilmiş yabancı öğrencilerin alması gereken vize/izin türüdür. 

Çalışanlar

Kanada'da uzun dönemli çalışmak için Çalışma İzniniz olmalıdır. Çalışma izinleri çok değişik türü olan ve belli başlı programlar ile uyumlu olmak şartıyla çıkarılabilen vize/izin türleridir. Gerekli alt yapı hazır değilse, çalışma iznine başvuru yapılmaz. 

Daimi Oturum Programları

Kanada'nın Göçmenlik Programlarına ayırdığı en büyük kontenjan türü Ekonomi Sınıf Programlardır. Eyalet ve Federal programlar alanın alt başlığıdır.

Ekonomi Sınıfı Programlar 
 

Ekonomi Sınıfı Programlar 

Kanada Ziyaretci Vizeleri

Ekonomik göç, Kanada'da kalıcı ikamet etmek isteyen kişiler için en yaygın göçmenlik kategorilerinden biridir. 

Federal Nitelikli Profesyoneller (FSW Federal Skilled Worker), Kanada Deneyim Sınıfı (CEC Canadian Experience Class), Federal Nitelikli  Zanaatkar (FST- Federal Skilled Trade)
Yatırımcılar, Girişimciler ve Serbest Meslek Sahipleri 
Eyalet Programları, Atlantik Göçmenlik Programı,
Kırsal ve Kuzey Göçmenlik Programı
Tarım-Gıda Pilot Programı en çok bilinen kategorilerdir. Bu programların bazıları doğrudan Federal Yönetimin denetimindedir, bazıları ise, en son onay hakkı Federal Yönetimde olmak kaydıyla, Eyalet Yönetimleri tarafından geliştirilip uygulanır. 

Aile Sponsorlulukları

Kanada Aile Sponsorluklari

Yetişkin Kanada vatandaşlarının veya Daimi Oturum Sahiplerinin eş, çocuk, ebeveyn ve büyükanne/büyükbabalarına Kanada vatandaşlığına giden yolu açmak ve aileleri birarada tutma amacıyla tasarlanmış programdir. Kanada'da doğmuş bebekler, kendileri doğuştan Kanadalı olsalar da, bu anne-babaya otomatik vatandaşlık hakkı vermez.

bottom of page